Magnetna rezonanca muskuloskeletnog sistema
Magnetna rezonanca muskuloskeletnog sistema je bezbolna, bezopasna, neinvazivna i superiorna dijagnostička metoda pregleda koštano-zglobnih i mišićnih struktura. Pregled se obavlja po nalogu lekara specijaliste onda kada je potrebno uraditi finu dijagnostiku stanja mekih i koštanih tkiva zglobnog aparata, kod povreda i drugih situacija u kojima se sumnja na njihovo oštećenje, zatim kod ispitivanja malignih bolesti u cilju jasnog uvida u stepen njihove raširenosti ali i radi dalje karakterizacije mekotkivnih i koštanih tumorskih patoloških promena.
Magnetna rezonanca muskuloskeletnog sistema daje podatke o stepenu oštećenja mekotkivnih struktura zglobova i hrskavice, meniskusa, ligamentarnog aparata, zglobne kapsule i koštane strukture ispod zglobne hrskavice i omogućava da se na osnovu toga planira dalji tretman, tj. hirurško ili nehirurško lečenje.
Kada su u pitanju tumorske ili netumotorske patološke promene mekih tkiva i kostiju dobijaju se precizni podaci o stepenu njihove raširenosti, a u nekoj meri i karakterizacija – vrsta tkiva, nakon kojih ordinirajući lekar planira dalji tretman.
Magnetna rezonanca muskuloskeletnog sistema se izvodi tako što pacijent legne na pokretni ležaj aparata, koji se zatim pomera u poziciju za snimanje. Za vreme pregleda potrebno je da pacijent bude miran, opušten i da diše ravnomerno, pri čemu ne oseća nikakvu neprijatnost niti bol. Za vreme rada aparat za magnetnu rezonancu stvara relativno intenzivan zvuk koji se može ublažiti slušalicama ili tamponima za uši. Tokom celokupnog pregleda ispitanika posmatra obučeni tehničar ili lekar koji po potrebi imaju komunikaciju sa pacijentom.
Magnetna rezonanca je potpuno bezopasna, neinvazivna, bezbolna metoda, nema upotrebe jonizujućeg zračenja, i ne proizvode se štetni efekti po organizam. Zbog toga je mogu obavljati i trudnice nakon prva tri meseca trudnoće. Pacijenti sa prisutnim metalnim stranim telima, npr. gelerima, određenom vrstom metalnih klipseva nakon operacije aneurizmi, slušnim-kohlearnim implantima, plasiranim pejsmejkerom ne mogu biti pregledani na magnetnoj rezonanci. Osobe kojima su ugrađene veštačke valvule, vaskularni stentovi, ortopedeske proteze treba to da prijave osoblju pre snimanja i poželjno je daju precizne podatke o vrsti implanta, tj. proizvođaču, modelu i materijalu od kojeg je izrađen. Nakon toga će se doneti odluka da li može da se obavi snimanje. Gotovo svi predmeti koji se danas koriste u hirurgiji ili ortopediji ne reaguju u magnetnom polju i pregled može da se izvede bez opasnosti, ali preporuka je da se pregled ne radi u prva tri meseca nakon operacije.
Kontrolni pregled magnetnom rezonancom se radi u konsultaciji sa ortopedom, reumatologom, fizijatrom ili radiologom i može da se obavlja više puta, pošto nema štetnih posledica na pacijenta.