Najpreciznija dijagnostička metoda (Magnetna rezonanca)
Koliko puta smo čuli da su to uradili poznanici, prijatelji, a možda smo i sami rešili da odemo na pregled magnetnom rezonancom, posebno kada ne mora da se čeka više meseci na termin za pregled, već može da se plati. Magnetna rezonanca je neinvazivna i precizna dijagnostička metoda koja daje konkretnu sliku o zdravlju pojedinih organa, organskih sistema, ali i o stanju čitavog organizma. Bezbolna je i potpuno neškodljiva za pacijente, pa se pregled može ponavljati više puta, ali samo u dogovoru sa stručnjakom. Na osnovu rezultata određuje se dalji tok lečenja i najefikasnija terapija.
Ova metoda daje izuzetno precizne analize mekotkivnih struktura kao što su mozak, kičmena moždina, organi stomaka, male karlice, pluća, koje ranije nisu bile pristupačne, kao i realan anatomski prikaz određene regije i lokalizaciju lezije, odnosno žarišta u njoj. U najvažnije indikacije za pregled magnetnom rezonancom svakako spadaju maligna oboljenja, a s obzirom na sofisticiranost metode, obično su predviđena za stanja koja se ne mogu dijagnostikovati drugim, dostupnijim metodama. Na pregled magnetom mogu doći i trudnice jer je i za njih bezbedan, a često je veoma koristan i za pregled ploda u određenim indikacijama.
Posebno je značajno što nema zračenja koje, na primer, postoji kod snimanja skenerom. Magnetna rezonanca, najprostije rečeno, beleži ponašanje atoma vodonika iz ljudskog organizma u snažnom magnetnom polju. Ipak i za ovaj pregled postoje kontraindikacije. To su pejsmejkeri i prisustvo metala u telu pacijenta, kao i određenih metalnih implantata, opiljaka, gelera… Zubni implanti i plombe ne predstavljaju kontraindikaciju za ovaj vid pregleda. Pregled ponekad ne može da se obavi i zbog straha pacijenta od zatvorenog prostora.
Pregledi magnetnom rezonancom, zavisno od dela tela koji se pregleda i tipa pregleda, traju od petnaestak minuta pa do jednog sata. Ponekad se koristi kontrast. On je za određene tipove pregleda neophodan, odnosno koristi se za bolje prikazivanje i karakterizaciju uočenih promena.