Pregled glave i mozga na multislajsnom skeneru
Multislajsna kompjuterizovana tomografska angiografija krvnih sudova mozga je radiološka dijagnostička metoda pregleda koja omogućava da se utvrdi stanje na krvnim sudovima mozga. Pre pojave skenera uopšte nije bilo moguće prikazati mozak i moždane strukture. Sada i najsitniji krvni sudovi mozga mogu biti prikazani, a takođe je važno da se sada izbegava ono što ranije nije bilo moguće izbeći, a to je invazivna angiografija ubrigavanjem kontrasta u veliku ateriju u preponama.
Pregled na multislajsnom skeneru sada omogućava prikaz najmanjih aneurizmi na krvnim sudovima, a to su proširenja koja su preteća za moždana krvarenja. Naravno, svako sveže krvarenje se skenerskim pregledom jasno može dijagnostikovati , a uz to otkriti i uzrok, tj. da li postojala aneurizma, da li je ta aneurizma razlog za krvarenje ili neka arteriovenska malformacija, tj. poremećaj krvnih sudova koji može da se prikaže u najsitnijim detaljima i veoma jasno. Isto tako tromboze vena u mozgu i druge promene kao što su tumori u mozgu veoma precizno i jasno u tri dimenzije ovom metodom možemo da prikažemo, a takođe da vrlo jednostavno u toku nekoliko sekundi bez ikakvih trauma za pacijenta uradimo i kontrolni pregled posle urađene neke intervencije i posle operacije.
Posebno treba izdvojiti preglede glave koji su precizno usmereni na određene delove kao što je temporalna kost u kojoj veoma komplikovana anatomska struktura može da se prikaže do najsitnijih detalja. Slušne koščice, koje su po nekoliko milimetara veličine, pregledom na multislajsnom skeneru se veoma jasno vide i mogu se prikazati sve malformacije koje se dešavaju u organizmu i koje su, nažalost, veoma česte kod dece i za koje je neophodno napraviti određeni operativni zahvat.
Pregledom na multislajsnom skeneru se vide i paranazalni sinusi i orbite. U očima isto tako možemo da otkrije najsitnije patološke promene, tumore, zadebljanja mišića i anomalije krvnih sudova i drugih anatomskih struktura.
Pregled glave i mozga na multislajsnom skeneru zbog jasnog prikaza koštanih struktura je kod posttraumatskih stanja metoda izbora u odnosu na magnetnu rezonancu, kao i kod moždanih udara i stanja izmenjene svesti jer pregled traje znatno kraće nego na magnetnoj rezonanci. Zato ćemo uvek pacijenta pregledati na skeneru ukoliko ima povredu glave, prelom lobanje, poremećaj stanja svesti, poremećaj ravnoteže, konfuzno stanje (dezorjentisanost, zbunjenost), glavobolju, epileptičke napade, ponavljane padove, slabost ili trnjenje jedne strane i sumnju na širenje tumora u moždano tkivo iz neke druge regije (moždane metastaze).